Etapa a 5-a: AFC Hermannstadt 2-1 FC Botoșani

FC Botoșani a pierdut cu scorul de 2-1 în deplasare la Sibiu contra echipei AFC Hermannstadt.

Echipele de start
Hermannstadt: Cristiano – Scarlatache, Viera, Stoica, Opruţ – Pires, Dâlbea – Buzan, Sîntean, Jo Santos – F. Fortes. Antrenor: Ruben Albes.

Rezerve: Pop – Vodă, D. Mayoral, Florică, Elbers.

FC Botoşani: Hankic – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – J. Rodriguez, Babunski – Patache, Aşkovski, Keyta – Dugandzic. Antrenor: Marius Croitoru.

Rezerve: Pap – Plămadă, Tîrcoveanu, Roman, Moescu, Fili, Ofosu, Cîmpanu.

Gazdele au început foarte bine partida și au deschis scorul în minutul 8 în urma unui autogol al lui Șeroni. FC Botoșani reușea egalarea în minutul 36, prin Keyta după o pasă excelentă al lui Patache, iar până la pauză a controlat jocul, însă nu a reușit să mai înscrie, astfel că cele două echipe au intrat la cabine când tabela arăta scor egal, 1-1.

Partea a doua a debutat cu două ocazii importante de ambele părți, ratate de Dugandizc și Fortes. După cele două faze, jocul a fost controlat autoritar de FC Botoșani, care a amenințat poarta adversă și prin Ongenda, în minutul 64. Momentele bune ale botoșănenilor au continuat, însă, în urma unui contraatac, Hermannstadt a obținut o lovitură de pedeapsă, după un fault comis de Haruț asupra lui Mayoral. Romario Pires a fost cel care a transformat penalty-ul și a stabilit, în același timp, scorul final, 2-1.