Notice: is_tax was called incorrectly. Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 3.1.0.) in /home2/fcbotosani/public_html/wp-includes/functions.php on line 5663
Etapa a 5-a: AFC Hermannstadt 2-1 FC Botoșani – FC Botoșani

Etapa a 5-a: AFC Hermannstadt 2-1 FC Botoșani

FC Botoșani a pierdut cu scorul de 2-1 în deplasare la Sibiu contra echipei AFC Hermannstadt.

Echipele de start
Hermannstadt: Cristiano – Scarlatache, Viera, Stoica, Opruţ – Pires, Dâlbea – Buzan, Sîntean, Jo Santos – F. Fortes. Antrenor: Ruben Albes.

Rezerve: Pop – Vodă, D. Mayoral, Florică, Elbers.

FC Botoşani: Hankic – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – J. Rodriguez, Babunski – Patache, Aşkovski, Keyta – Dugandzic. Antrenor: Marius Croitoru.

Rezerve: Pap – Plămadă, Tîrcoveanu, Roman, Moescu, Fili, Ofosu, Cîmpanu.

Gazdele au început foarte bine partida și au deschis scorul în minutul 8 în urma unui autogol al lui Șeroni. FC Botoșani reușea egalarea în minutul 36, prin Keyta după o pasă excelentă al lui Patache, iar până la pauză a controlat jocul, însă nu a reușit să mai înscrie, astfel că cele două echipe au intrat la cabine când tabela arăta scor egal, 1-1.

Partea a doua a debutat cu două ocazii importante de ambele părți, ratate de Dugandizc și Fortes. După cele două faze, jocul a fost controlat autoritar de FC Botoșani, care a amenințat poarta adversă și prin Ongenda, în minutul 64. Momentele bune ale botoșănenilor au continuat, însă, în urma unui contraatac, Hermannstadt a obținut o lovitură de pedeapsă, după un fault comis de Haruț asupra lui Mayoral. Romario Pires a fost cel care a transformat penalty-ul și a stabilit, în același timp, scorul final, 2-1.