Etapa 7: FC Botoșani 2-1 Concordia Chiajna

FC Botoşani şi Concordia Chiajna s-au întâlnit în această după amiază pe Municipal, în penultimul meci al etapei a VII-a a Ligii I la fotbal. Elevii lui Costel Enache au reușit să câștige partida cu scorul de 2-1 (0-1) prin golurile lui Laurențiu Buș și Mihai Roman, de partea ilfovenilor marcând fostul atacant al FC Botoșani, Paul Batin.

FC Botoşani: Cobrea – Unguruşan (76 Serediuc), Burcă, Miron, Muşat – Tincu, Bordeianu – Roman, Moruţan, L. Buş – D. Popa (68 Esteban)

Rezerve: Pap, Plămadă, Kuku, Ciaccheri, Chitoşcă, Târşa, Serediuc

Concordia: Bălgrădean – Feussi, Tipuric, Zeba, Bucurică (46 Grădinaru) – Albu, Babic (64 Deaconu) – Kortzorg, Cristescu, Fota (75 Pena) – Batin

Rezerve: Drăghia, Pena, Răducanu, Deaconu, Spehar, Grădinaru

Începutul partidei a fost unul modest cu două echipe care erau mai preocupate să nu primească gol decât să atace. Prima ocazie a botoşănenilor au venit în minutul 12 când Popa a reluat puţin pe lângă poartă din poziţie ideală. Cinci minute mai târziu, Burcă are şansa golului, în urma unui corner dar unul dintre fundaşii ilfoveni respinge din faţa porţii. Ilfovenii deschid scorul în minutul 27 prin Paul Batin după o gafă uriasă a apărării botoșănene și Concordia intra la vestiare cu avantaj pe tabela de marcaj.

Elevii lui Costel Ebache încep mai bine repriza secundă iar în minutul 53 reuşeşte egalarea. Moruţan pătrunde în careu, îi pasează lui Laurenţiu Buş iar acesta marchează cu un şut din mijlocul careului. Două minute mai târziu Mihai Roman duce echipa în avantaj după o gafă a apărării ilfovene,înscriind după o pasă cu exteriorul de la Popa. FC Botoșani rămâne în zece jucători în minutul 77 după ce Moruțan a primit al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu la o simulare în careul ilfovean.

Cu dăruire și tărie de caracter jucătorii botoșăneni au reușit să termine partida învingători și în urma rezultatului au urcat pe locul doi în clasament la trei puncte de liderul CFR Cluj. Următoarea partidă pentru FC Botoșani va fi pe Național Arena contra formației FCSB, pe 27 august de la ora 21:00.