Etapa 27: FC Botoșani 1-2 Sepsi OSK

Luni de la ora 17.30 a avut loc partida din etapa 27 dintre FC Botoșani și Sepsi OSK. Elevii lui Marius Croitoru au fost învinși cu scorul de 2-1, golurile celor de la Sepsi fiind marcate de Vașvari în minutul 41 din penalty și Tamaș în minutul 71, iar de partea botoșăneană a marcat Camara în minutul 90+3.

FC BOTOȘANI: Hankic – Braun, Chindriș, Șeroni, Țigănașu – Ongenda, J. Rodriguez, Papa – D. Croitoru, Al Mawas, Tîrcoveanu
REZERVE: Pap, Patache, Plămadă, Holzmann, Roman, Târșa, Florescu, Camara, Toutouh

SEPSI: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, B. Mitrea, Fl. Ștefan – Fofana, Vașvari, Golofca – Csiszer, Șafranko, Petrila
Rezerve: J. Fernandez, Ninaj, L. Fulop, Ștefănescu, Tamas, Bajrovic, Rapp, Tincu, L. Kovacs

Covăsnenii au avut prima ocazie a meciului în minutul 12, iar în minutul 39 au primit un penalty controversat și Vașvari l-a transformat.

Patache a irosit apoi o șansă mare, însă peste câteva minute, Sepsi a ratat și ea, prin Golofca, o oportunitate uriașă. Până la urmă, Sepsi a marcat golul al doilea în minutul 71, prin Nandor Tamas, iar la cealaltă poartă, Ongenda a fost aproape să înscrie în vinclu, din lovitură liberă. În prelungiri, echipa lui Croitoru a redus diferența, prin Camara, însă a fost prea târziu și moldovenii nu au mai putut egala.