Notice: is_tax was called incorrectly. Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 3.1.0.) in /home2/fcbotosani/public_html/wp-includes/functions.php on line 5663
Etapa 21: Academica Clinceni 1-1 FC Botoșani – FC Botoșani

Etapa 21: Academica Clinceni 1-1 FC Botoșani

FC Botoșani a luat doar un punct în deplasarea de la Clinceni, scor 1-1 în cadrul etapei a 21-a. Golul roș-alb-albaștrilor a fost marcat de Reagy Ofosu în minutul 53, iar cei de la Clinceni au egalat prin Adrian Șut în minutul 80.

Academica Clinceni: Octavian Valceanu, Gabriel Eugen Matei, Andrei Rauta, Razvan-Bogdan Patriche, Paul Parvulescu, Florin Achim, Eugeniu Cebotaru, Alexandru Buziuc, Adrian Șut, Robert Ion, Jakub Vojtus

Rezerve: Andrei Ureche, Mihai Dobrescu, Jean Deretti, Popescu Alexandru, Merloi George Cristian, Bogdan Mihai Ilie, Cristian Dumitru

FC Botoşani: Eduard Pap, Denis Grațian Harut, George Andrei Miron, Andrei Chindriș, Alexandru Tiganasu, Stefan Askovski, Hervin Ongenda, Jonathan Rodriguez, Enriko Papa, Mihai Roman, Reagy Ofosu

Rezerve: Hidajet Hankic, Andrei Alexandru Patache, Mario Ebenhofer, Adrian Moescu, Eduard Florescu, Hamidou Keyta, Sofien Moussa

FC Botoșani a făcut o primă repriză modestă, gazdele au încercat să profite dar nu și-au creat mari ocazii la poarta lui Edi Pap. În prelungirile primei reprize, Mihai Roman șutează din marginea careului dar goalkeeperul gazdelor respinge după care Ofosu are o mare ocazie de gol dar încă o dată se opune Vâlceanu.

Reagy Ofosu nu a mai ratat însă în minutul 53, când după o combinație cu Ashkovski a deschis scorul, 0 – 1. În minutul 71 Paul Pârvulescu a primit al doilea cartonaș galben la doar un sfert de oră după ce l-a văzut pe primul. Cu toate acestea, gazdele reușesc să înscrie în inferioritate numerică prin Adrian Șut, care în minutul 80 a reluat cu capul în plasă mingea centrată dintr-o lovitură liberă.

În urma acestui rezultat, roș-alb-albaștrii ocupă locul 7 în Liga 1, la doar o poziție de calificarea în play-off.