Liga 3: ACS Hușana Huși 2-1 FC 2 Botoșani

FC 2 Botoșani a disputat sâmbătă de la ora 17:00 partida din etapa a 7-a a Ligii a 3-a în deplasare la Vaslui contra echipei ACS Hușana Huși. Elevii conduși de Cătălin Chirilă au pierdut cu scorul de 2-1 printr-un gol primit la ultima fază al meciului.

Botoșănenii au deschis scorul prin Chică-Roșă în minutul 18, tot în prima repriză Alex Piftor putea majora scorul din penalty dar portarul gazdelor a apărat, scorul fiind 0-1 la pauză. În minutul 50 vasluienii egalează prin Cătălin Solomon. Aflat într-o zi de grație, portarul vasluian Bogdan Miron a avut încă trei parade magice în fața botoșănenilor, iar în minutele de prelungire Sergiu Gârdea marchează pentru victoria celor de la Huși.

Echipa de start pentru botoșăneni a fost:

Brînză – Koleosovs, Șincu, Tucaliuc, Neag, Micloș, Croitoru, Longher, Piftor, Chică-Roșă, Andronic

Rezerve: Purice, Baltariu, Dohotaru, Bautista, Filip, Bălan, Habet

După etapa a 7-a botoșănenii au rămas pe locul opt în clasament cu zece puncte. Etapa viitoare botoșănenii vor primi vizita formației CSM Bacău, vineri 11 octombrie de la ora 15:00 pe stadionul „1 Mai” din Dorohoi.