Juniorii au terminat preliminariile U17 și U17 cu victorii

Juniorii FC Botoșani au disputat sîmbătă ultimul meci din etapele preliminare U19, meci disputat în deplasare la LPS Suceava.

Juniorii A au câștigat partida cu scorul de 0-2 după un meci modest cu o motivație egală a unui meci amical și cu jucătorii suceveni majoritari născuți în anul 2000. Primul gol al botoșănenilor a venit după câteva schimbări la mijlocul terenului și a fost marcat de Stafe cu un șut frumos din afara careului direct în vinclul porții. A doua repriză a fost dominată în totalitate de botoșăneni. Golul doi a venit în urma unei faze fixe, Dohotaru mărind diferența cu o lovitură de cap.

Echipa de start:

Duță – Tucaliuc, Dohotaru, Mircescu, Bălțari – Popovici, Cucuruzac, Vamanu, Filip – Coteață, Piftor

Juniorii B FC Botoșani au spulberat pe adversarii de la Suceava cu scorul de 2-7 după ce scorul la pauză a fost 2-0 pentru suceveni, meciul disputânduse pe terenul din campusul LPS Suceava.  Marcatorii au fost: Părosu George (3 goluri), Feghiu Eiduard (2 goluri), Ilaș Andrei (1-pen.) și Băla Robert.