FC Botoșani câștigă restanța cu ACS Poli Timișoara

Elevii lui Leo Grozavu au învins joi seara în deplasare pe ACS Poli Timișoara cu scorul de 5-0, partida restantă din prima etapa a Ligii 1 Orange. Golurile partidei au fost marcate de Istvan Fulop (min.6, 52) și Golofcă (min.12), Astafei (min.49) și Lorand Fulop (min.90+3 pen.).

Încă de la începutul partidei botoșănenii au mizat pe atac și în minutul 6 Istvan Fulop a executat impecabil o lovitură liberă de la 18 metri, mingea lovind transversala înainte de a intra în plasa porţii apărate de Straton. În minutul 13 botoșănenii majorează scorul prin Golofcă după un contraatac scoală, fiind primul său gol în Liga 1. La adăpostul celor două goluri jucătorii botoșăneni au jucat relaxat restul timpului din prima repriză.

Repriza a doua începe la fel de bună pentru botoșăneni. În minutul 49 Istvan Fulop intră în careul bănățean și pasează în fața porții iar Victoraș Astafei îndeplinește o simplă formalitate ducând scorul la 3-0. După numai trei minute Fulop realizează dubla după ce trimite mingea pe sub portarul bănățean. În minutul 81, Leo Grozavu l-a trimis în teren pe Lorand Fulop în locul lui Razvan Greu. Acesta a ieșit în evidență în minutul 90, atunci când a intrat în careu, l-a întors pe Cânu, iar jucatorul timișorenilor a facut henț. Arbitrul a dictat penalty, iar același Lorand Fulop a marcat pentru 0-5 stabilind scorul final.
După partida restantă cu Timișoara, botoșănenii acumulează șase puncte în clasamentul Ligii 1 urcând pe locul 5. Următoarea partidă pentru botoșănenii va fi în deplasare contra formației Gaz Metan Mediaș, formație condusă de fostul tehnician al Botoșaniului, Cristi Pustai.

ACS Poli Timişoara: Straton- Bocşan, Cânu, Şeroni, Al. Neagu- Artean, Cârstocea- Bărbuţ, M. Croitoru (cpt.), Vădrariu- R. Elek.

FC Botoşani: Pl. Iliev- Al. Ichim, G. Miron, Fl. Plămadă- R. Dimitrov, M. Bordeianu, I. Fulop (cpt.), S. Popovici- C. Golofca, R. Greu, V. Astafei