Etapa 1: FC Argeș 2-3 FC Botoșani (video)

FC Botoșani debutează cu dreptul în noul sezon al Ligii 1. Elevii lui Marius Croitoru au câștigat cu scorul de 3-2 în deplasare la Pitești contra echipei FC Argeș la prima întâlnire din istorie dintre cele două echipe. Golurile botoșănenilor au fost marcate de Cîmpanu în minutul 9, Jony Rodriguez din lovitură liberă în minutul 47 și Mihai Roman în minutul 73, iar de partea piteșteană a marcat de Gabriel Deac din penalty în minutul 79 și Năstăsie în minutul 85.

FC Argeș: Greab – Matei, Leca, Turda, Mușat – Prepeliță, Meza Colli – Mirică, Popescu, Matiș – Buhăescu
Rezerve: Honciu, Năstăsie, Deac, Ndiaye, Șerban, Șerbănică, Tofan, Micle, Grecu

FC Botoșani: Pap – Haruț, Chindriș, Șeoroni, Holzmann – Rodriguez, Florescu – Ashkovski, Cîmpanu, Ofosu – Dugandzic

Rezerve: Hankic, Roman, Patache, Cascini, Fili, Carlone, Keyta, Babunski, Plămadă

Săptămâna viitoare botoșănenii se vor deplasa în Kazakhstan penitru partida din preliminariile Europa League unde va întâlni formația FC Ordabasy.