FCSB – FC Botoșani

2 - 0
Jucat

FC Botoșani a întâlnit în etapa a 7-a Ligii 1 Betano formația bucureșteană FCSB. Elevii lui Costel Enache au pierdut cu scorul de 0-2 prin golurile lui Budescu și Tănase.

FCSB: Niță – R. Benzar, Larie, Nedelcu, Momcilovici – Fl. Tănase, J. Morais, Ov. Popescu, Budescu (66 Teixeira), Golofca (40 Man) – Alibec (46 Gnohere)

Rezerve: Stăncioiu, Fl. Coman, L. Filip, Teixeira, Enache, Gnohere, D. Man

FC Botoșani: Cobrea – Ungurușan, A. Miron, A. Burcă, Mușat – Bordeianu (62 D. Popa), Târșa, Tincu – M. Roman, L. Buș (57 Serediuc), Ciaccheri (89 Chitoşcă)

Rezerve: Ed. Pap, D. Popa, Patache, Plămadă, Juncănaru, Serediuc, Chitoșcă

Prima şansă de gol aparţine gazdelor, în minutul 11, când Ovidiu Popescu şutează de la 30 de metri, Golofca deviază dar Cobrea reuşeşte să respingă în corner. Şase minute mai târziu, Miron îl faultează pe Tănase în marginea careului, Budescu execută perfect iar din minutul 18 FC SB intra în avantaj. Replica botoşănenilor vine în minutul 20, Buş şutează din marginea careului dar Niţă respinge spectaculos. Mihai Roman şi Buş sunt aproape de egalare pe finalul primei reprize dar nu reuşesc să marcheze. În minutul 41, la o fază care nu anunţa nimic, Tănase face 2-0, o contribuţie importantă având atât fundaşii centrali botoşăneni şi portarul Alberto Cobrea și Steaua intră la pauză cu avantaj de două goluri.

Repriza secundă începe tot cu FC SB în atac care încearcă să-şi îmbunătăţească golaverajul cu FC Botoşani. Budescu și Teixeira au ocazii de a marca trimițând mingea peste poarta lui Cobrea. Ocaziile Botoșaniului au venit în minutele 71 prin Roman și 74 prin Ciaccheri dar aceștia nu reușesc să bage mingea în poarta stelistă.
Scorul se termină cu golurile marcate în prima repriză și Botoșaniul este depășită de FCSB în clasament coborând pe locul patru. Următoarea partidă pentru elevii lui Costel Enache va fi vineri, 8 august, de la ora 21 când pe Municipal va veni Astra Giurgiu.