Etapa a 2-a: FC Botoșani 3-1 CFR Cluj

FC Botoșani a început cu dreptul noul sezon al Ligii 1 Orange. În fața a aproximativ 3500 de suporteri elevii lui Leo Grozavu s-au impus clar cu scorul de 3-1 de formația CFR Cluj, la pauză scorul fiind de 1-1.

Scorul a fost deschis de clujeni în minutul 19 când Plămadă a comis henț însă clujenii au continuat faza, desi părea că arbitrul o va opri, Jakolis marcând nestingherit pe lângă Iliev. Botoșănenii au egalat prin Matulevicius care reia perfect cu capul, din şase metri, după o pasă ideală a lui Dimitrov, de pe partea dreapta. Imediat după reluarea părții secunde botoșănenii preiau conducerea prin Istvan Fulop care a marcat din lovitură liberă executată excelent trimițînd mingea în vinclul porții apărate de Marc. Golul al treilea a venit în minutul 80 când fundașul Mușat trimite mingea peste portarul clujean și aduce cele trei puncte pentru FC Botoșani.

FC BOTOŞANI: Iliev – Dimitrov, Miron, Plămadă, Muşat – Fulop, Vaşvari, Bordeianu – Herghelegiu (81 Sg. Popovici), Matulevicius (85 R. Greu), Astafei (70 M. Roman)

Rezerve: Albuţ, Patache, Roman, Ichim, Sg. Popovici, Greu, L. Fulop
CFR CLUJ: Marc – T. Lopez, Larie, Mureşan, Camora – Jakolis, Petrucci, Ruiz, Păun – Cr. Lopez, Bud (46 Guimaraes)

Rezerve: Mincă, Peteleu, Horj, Nouvier, Veres, Negruţ, Guimaraes

Următoarea partidă pentru FC Botoșani va fi la FC Voluntari, vineri 5 august, de la ora 18:30.