Etapa 3: FC Botoșani 5-1 Sepsi Sf. Gheorghe

În deschiderea etapei a treia a Ligii 1 Betano, FC Botoșani a primit pe Municipal vizita echipei Sepsi Sf. Gheorghe. În lotul condus de Sandor Nagy s-au regăsit și foștii jucători ai roș-al-albaștri precum Ionuț Ursu, Sebastian Ghinga, Stelian Astafei, Istvan Fulop și Attila Hadnagy.

FC Botoşani: Cobrea – Unguruşan, Miron, Burcă, Muşat – Tincu, Cucu – L. Buş (61 M. Roman), Moruţan (68 L. Fulop), Golofca – D. Popa (68 Ciaccheri)

• Rezerve: Pap, Patache, Ciaccheri, M. Roman, Serediuc, L. Fulop, M. Bordeianu

Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly – Burlacu, I. Ursu, Oros, Dumbravă – Ghinga, Herea (51 Papsys) – I. Fulop (24 Thiaw Mame), P. Petre, Astafei – Hadnagy (62 Veress)

• Rezerve:Fejer, Damian, Veress, Pilibaitis, Papsys, Kilyen, Thiaw Mame

Aproximativ 3000 de suporteri au avut parte de un spectacol fotbalistic pe Municipalul botoșănean, spectacol oferit de elevii lui Costel Enache.

FC Botoșani a început perfect partida și în urma unui corner din minutul 1 Miron a deschis scorul. Buș a majorat scorul în minutul 15 cu capul după o centrare perfectă al lui Golofca. Patru minute mai târziu Moruțan are o șansă imensă de a marca dar fundașul celor de la Sepsi, Dumbravă, respinge de pe linia porții.

Repiza a doua începe prost pentru oaspeți când fostul jucător al botoșănenilor, Victoraș Astafei îl lovește pe Mușat și vede cartonașul roșu. Superioritatea botoșănenilor s-a văzut în minutul 59 când în urma unui contraatac Moruțan îi pasează lui Laurențiu Buș iar acesta marchează pentru 3-0. Patru minute mai târziu Cătălin Golofcă pasează în fața porții  iar Mihai Roman înscrie la colțul lung. Unicul gol a celor de la Sepsi a venit în minutul 89 cînd Patrick Petre înscrie din lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri. Elevii lui Costel Enache înscriu golul cu numarul cinci în minutul 90. Golofcă trimite cu capul în bara transversală, mingea ajunge la Roland Fulop și marchează fără probleme.

După victoria din etapa a 3-a FC Botoșani a acumulat șapte puncte urcând pe prima poziție în clasamentul Ligii 1 Betano.