Etapa 24: FC Botoșani 2-1 AFC Hermannstadt

FC Botoșani și FC Hermannstadt s-au întâlnit luni seară pe Stadionul Municipal într-un meci care a contat pentru etapa a XXIV – a din Liga 1 și s-a terminat cu scorul de 2 – 1. Marcatorii roș-alb-albaștrilor au fost Ofosu și Dugandzic iar de partea sibienilor a marcat Debeljuh.

FC Botoşani: Hidajet Hankic, Denis Grațian Harut, Andrei Chindriș, George Andrei Miron, Alexandru Tiganasu, Reagy Ofosu, Mario Ebenhofer, Juan Bautista Cascini, Jonathan Rodriguez, Stefan Askovski, Marko Dugandzic

Rezerve: Eduard Pap, Andrei Alexandru Patache, Alin Seroni, Marcel Holzmann, Eduard Florescu, George Alexandru Cimpanu, Hamidou Keyta

Hermannstadt: Cristiano Pereira, Tiago Almeida, Srdjan Luchin, Alin Dobrosavlevici, Raul Oprut, Ionut Petrescu, Andrei Sântean, Kevin Rimane, Lucian Mihai Dumitriu, Bușu Sorin, Gabriel Debeljuh

Rezerve: Emanuel Novo, Ionut Stoica, Razvan Adrian Dalbea, Afonso Taira, Lucian Buzan, Adrian Ionuț Bălan, Joalisson

Prima acțiune periculoasă a meciului a avut loc în minutul 9, atunci când Debeljuh a scăpat singur cu portarul Hankic, dar șutul acestuia a trecut puțin pe lângă poartă. Tot echipa lui Vasile Miruiță a fost mai periculoasă. Dumitriu a ratat o ocazie mare în minutul 15, când a trimis mingea spre poarta lui Hankic, dar șutul a trecut pe lângă bară. Hermanstadt a reușit să deschidă scorul în minutul 29 prin Debeljuh care marchează cu capul dintre fundașii botoșăneni. Trupa lui Miruță s-a bucurat doar 5 minute. Ofosu reușește să înscrie în minutul 34, după o acțiune personală superbă și face 1-1.

Prima acțiune periculoasă a Botoșaniului, exceptând golul, a avut loc în minutul 50, atunci când Dugandzic a șutat din marginea careului, dar Fiegueiredo a respins. 3 minute mai târziu, Ashkovski a avut o ocazie periculoasă, dar același portar a fost pe faza și și-a salvat echipa. Botoșani a trecut în avantaj în minutul 81, prin Marko Dugandzic. Golul croatului a aprins stadionul, iar atmosfera finalului de meci a fost una foarte aprinsă.

Meciul s-a terminat cu victoria botoșănenilor unde a urcat pe locul 5 în clasament, acumulând 39 de puncte. Etapa viitoare elevii lui Marius Croitoru vor face deplasarea la Sf. Gheorghe unde vor întâlni formația de pe locul 8, Sepsi OSK.