Notice: is_tax was called incorrectly. Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 3.1.0.) in /home2/fcbotosani/public_html/wp-includes/functions.php on line 5663
Etapa 24: FC Botoșani 2-1 AFC Hermannstadt – FC Botoșani

Etapa 24: FC Botoșani 2-1 AFC Hermannstadt

FC Botoșani și FC Hermannstadt s-au întâlnit luni seară pe Stadionul Municipal într-un meci care a contat pentru etapa a XXIV – a din Liga 1 și s-a terminat cu scorul de 2 – 1. Marcatorii roș-alb-albaștrilor au fost Ofosu și Dugandzic iar de partea sibienilor a marcat Debeljuh.

FC Botoşani: Hidajet Hankic, Denis Grațian Harut, Andrei Chindriș, George Andrei Miron, Alexandru Tiganasu, Reagy Ofosu, Mario Ebenhofer, Juan Bautista Cascini, Jonathan Rodriguez, Stefan Askovski, Marko Dugandzic

Rezerve: Eduard Pap, Andrei Alexandru Patache, Alin Seroni, Marcel Holzmann, Eduard Florescu, George Alexandru Cimpanu, Hamidou Keyta

Hermannstadt: Cristiano Pereira, Tiago Almeida, Srdjan Luchin, Alin Dobrosavlevici, Raul Oprut, Ionut Petrescu, Andrei Sântean, Kevin Rimane, Lucian Mihai Dumitriu, Bușu Sorin, Gabriel Debeljuh

Rezerve: Emanuel Novo, Ionut Stoica, Razvan Adrian Dalbea, Afonso Taira, Lucian Buzan, Adrian Ionuț Bălan, Joalisson

Prima acțiune periculoasă a meciului a avut loc în minutul 9, atunci când Debeljuh a scăpat singur cu portarul Hankic, dar șutul acestuia a trecut puțin pe lângă poartă. Tot echipa lui Vasile Miruiță a fost mai periculoasă. Dumitriu a ratat o ocazie mare în minutul 15, când a trimis mingea spre poarta lui Hankic, dar șutul a trecut pe lângă bară. Hermanstadt a reușit să deschidă scorul în minutul 29 prin Debeljuh care marchează cu capul dintre fundașii botoșăneni. Trupa lui Miruță s-a bucurat doar 5 minute. Ofosu reușește să înscrie în minutul 34, după o acțiune personală superbă și face 1-1.

Prima acțiune periculoasă a Botoșaniului, exceptând golul, a avut loc în minutul 50, atunci când Dugandzic a șutat din marginea careului, dar Fiegueiredo a respins. 3 minute mai târziu, Ashkovski a avut o ocazie periculoasă, dar același portar a fost pe faza și și-a salvat echipa. Botoșani a trecut în avantaj în minutul 81, prin Marko Dugandzic. Golul croatului a aprins stadionul, iar atmosfera finalului de meci a fost una foarte aprinsă.

Meciul s-a terminat cu victoria botoșănenilor unde a urcat pe locul 5 în clasament, acumulând 39 de puncte. Etapa viitoare elevii lui Marius Croitoru vor face deplasarea la Sf. Gheorghe unde vor întâlni formația de pe locul 8, Sepsi OSK.