Etapa 24: CSM Poli Iași 1-0 FC Botoșani

FC Botoşani este marea perdantă a etapei a XXIV-a a Ligii I. Elevii lui Costel Enache au părăsit pentru prima oară după prima etapă zona locurilor de play-off (n.r. în prima etapă FC Botoşani era pe locul 7) şi are şanse minime de a mai accede în play-off. După înfrângerea de la Iaşi, botoşănenii au ajuns pe locul 8, aceasta reprezentând cea mai slabă clasare a echipei sub comanda lui Costel Enache în acest sezon.

CSM Poli Iași: Koșelev – Bosoi, Mihalache, Frăsinescu, Bădic – Chelaru, Qaka – Platini, Sin, Jo – Cristea

Rezerve: Rusu, Panțîru, Kizito, Cisse, Zaharia, Jagodinskis, Mihăescu

FC Botoșani: Cobrea – Unguruşan, Burcă, Miron, Mușat – Achim, Oaidă – Roman, Moruţan, Golofca – Axente

Rezerve: Pap, Plămadă, Tincu, Cucu, Dumitraș, Chitoșcă, Golubovic

Prima repriză a fost una slabă, cu puține ocazii de gol la cele două porți. Elevii lui Enache au stat bine în defensivă dar nu au contat în ofensivă. Conștienți că egalul nu îi ajută cu nimic, ieșenii ies mai hotărâți de la cabine iar în minutul 54 Andrei Cristea deschide scorul. Botoșănenii încearcă să revină în joc și au șansa egalării prin Mihai Roman, după o gafă a defensivei gazdelor. Pe finalul jocului, gazdele s-au retras în defensivă și au apărat rezultatul de 1-0 în timp ce jucătorii lui Enache au practicat un joc la întâmplare și nu au mai avut nicio ocazie mare de gol. În prelungiri, ieșenii puteau majora avantajul dar au trimis în bară.