Etapa 21: FC Botoșani 0-3 FC FCSB

FC Botoșani a suferit o înfrângere severă duminică seara, scor 0-3, contra formației de pe locul doi în Liga 1 Betano, FC FCSB. Golurile roș-albaștrilor au fost marcate de Gnohere în minutul 45+1, Denis Man în minutul 58 și Tănase în minutul 90+3.

FC Botoşani: Cobrea – Unguruşan, Burcă, Miron, Muşat – Bordeianu, Tincu (79 Rodriguez) – Roman, Moruţan, Buş (68 Chitoşcă) – D. Popa (59 Ciaccheri)

Rezerve: Pap, Rodriguez, Ciaccheri, Oaidă, Serediuc, Plămadă, Chitoşcă

FC FCSB: Niţă – Enache, Bălaşa (12 Nedelcu), Larie, Momcilovic – Pintilii, Filip – Man, Achim (58 Coman), Tănase – Gnohere (70 Ov. Popescu)

Rezerve: Vlad, Pleaşcă, Coman, Golofca, Popescu, Benzar

FC Botoşani are prima şansă de gol a meciului, Roman şutează din marginea careului dar mingea trece peste poartă. Replica FC SB-ului vine în minutul 7 când Gnohere şutează din marginea careului dar Cobrea prinde fără probleme. În minutul 25, FC SB are şansa deschiderii scorului după o ieşire hazardată a lui Cobrea dar atacanţii lui Dică nu reuşesc să profite. Trei minute mai târziu, Roman şutează de mai bine de 30 de metri dar Niţă scoate de sub bară. Asediul botoşănenilor continuă, Roman centrează dar Popa nu reuşeşte să marcheze din marginea careului mic. În prelungirile primei reprize, FC SB reuşeşte deschiderea scorului după o acţiune în viteză. Tănase i-a pasat lui Gnohere iar “Bizonul” a marcat din marginea careului.

În minutul 58, FC SB reuşeşte să-şi majoreze avantajul prin Denis Man şi deja soarta meciului era decisă. În minutul 72, Moruţan scapă spre poarta oaspeţilor, şutează la colţul lung dar mingea trece pe lângă poartă. Roman şutează din marginea careului dar nici de această dată nu reuşeşte să prindă porta. În prelungiile primei reprize, FC Botoşani are şansa golului de onoare dar Niţă prinde mingea şutată de Rodriguez.

În minutul 90+3, Tănase scapă singur cu Cobrea după o gafă a lui Burcă şi marchează golul trei pentru FC SB.