Etapa 21: Academica Clinceni 1-1 FC Botoșani

FC Botoșani a luat doar un punct în deplasarea de la Clinceni, scor 1-1 în cadrul etapei a 21-a. Golul roș-alb-albaștrilor a fost marcat de Reagy Ofosu în minutul 53, iar cei de la Clinceni au egalat prin Adrian Șut în minutul 80.

Academica Clinceni: Octavian Valceanu, Gabriel Eugen Matei, Andrei Rauta, Razvan-Bogdan Patriche, Paul Parvulescu, Florin Achim, Eugeniu Cebotaru, Alexandru Buziuc, Adrian Șut, Robert Ion, Jakub Vojtus

Rezerve: Andrei Ureche, Mihai Dobrescu, Jean Deretti, Popescu Alexandru, Merloi George Cristian, Bogdan Mihai Ilie, Cristian Dumitru

FC Botoşani: Eduard Pap, Denis Grațian Harut, George Andrei Miron, Andrei Chindriș, Alexandru Tiganasu, Stefan Askovski, Hervin Ongenda, Jonathan Rodriguez, Enriko Papa, Mihai Roman, Reagy Ofosu

Rezerve: Hidajet Hankic, Andrei Alexandru Patache, Mario Ebenhofer, Adrian Moescu, Eduard Florescu, Hamidou Keyta, Sofien Moussa

FC Botoșani a făcut o primă repriză modestă, gazdele au încercat să profite dar nu și-au creat mari ocazii la poarta lui Edi Pap. În prelungirile primei reprize, Mihai Roman șutează din marginea careului dar goalkeeperul gazdelor respinge după care Ofosu are o mare ocazie de gol dar încă o dată se opune Vâlceanu.

Reagy Ofosu nu a mai ratat însă în minutul 53, când după o combinație cu Ashkovski a deschis scorul, 0 – 1. În minutul 71 Paul Pârvulescu a primit al doilea cartonaș galben la doar un sfert de oră după ce l-a văzut pe primul. Cu toate acestea, gazdele reușesc să înscrie în inferioritate numerică prin Adrian Șut, care în minutul 80 a reluat cu capul în plasă mingea centrată dintr-o lovitură liberă.

În urma acestui rezultat, roș-alb-albaștrii ocupă locul 7 în Liga 1, la doar o poziție de calificarea în play-off.