Etapa 20: FC Botoșani 2-1 CFR Cluj

Câteva mii de suporteri botoșăneni au înfruntat frigul pentru a fi alături de FC Botoșani pe Stadionul Municipal. Elevii lui Marius Croitoru nu au dezamăgit și au terminat partida învingători cu scorul de 2-1 prin golurile lui Ashkovski din minutul 14 și Roman în minutul 70, iar de partea clujeană inscriind prin Pereira în minutul 21.

Echipele de start

FC Botoşani: Eduard Pap, Denis Grațian Harut, George Andrei Miron, Andrei Chindriș, Alexandru Tiganasu, Mihai Roman, Enriko Papa, Jonathan Rodriguez, Mario Ebenhofer, Stefan Askovski, Reagy Ofosu

Rezerve: Hidajet Hankic, Marcel Holzmann, Andrei Alexandru Patache, George Alexandru Cimpanu, Eduard Florescu, Hamidou Keyta, Sofien Moussa

CFR Cluj: Jesus, Andrei Peteleu, Mike Cestor, Paulo Vinicius, Alexandru Pașcanu, Catalin Itu, Ovidiu Hoban, Damjan Djokovic, Cătălin Golofca, Mario Rondon, Michael Pereira

Rezerve: Adrian Vasile Rus, Andrei Andonie Burcă, Mihai Ionuț Butean, Valentin Costache, Alexandru Paun, Claudiu Petrila, Yacouba Sylla

În minutul 14 FC Botoșani deschide scorul. După o combinație Roman – Ebenhofer – Ashkovski, ultimul trimite mingea peste portar, după o bâlbâială a defensivei campioanei. În minutul 21 CFR egalează după ce Itu îl driblează pe Chindriș și centrează de pe dreapta, iar Pereira înscrie simplu, cu capul, chiar în ziua în care împlinește 32 de ani. Lovitura de grație a fost dată de Mihai Roman în minutul 71. Keita îi pasează lui Țigănașu, acesta centrează de pe stânga iar Roman marchează cu capul.
FC Botoșani revine în calculele pentru un loc de play-off, fiind la un sigur punct de Gaz Metan Mediaș, ocupanta locului șase.