Etapa 20: FC Botoșani 1-0 AFC Hermannstadt

FC Botoșani s-a impus pe teren propriu contra celor de la FC Hermannstadt, scor 1-0, în runda cu numărul 20 din Liga 1. Unicul gol al meciului a fost reușit de Mahmoud Al Mawas, în minutul 18.

FC BOTOȘANI: Hankic – Patache, Haruț, Chindriș, Țigănașu – Fili, J. Rodriguez, Papa, Ongenda – M. Roman, Al Mawas
REZERVE: Pap, Camara, Plămadă, Holzmann, Tarsa, Toutouh, Florescu, Tîrcoveanu, Ashkovski
ANTRENOR: Marius Croitoru

HERMANNSTADT: Cristiano – Mățel, Viera, Matricardi, Opruț – Addae, Dâlbea – Buzan, Mayoral , Petrescu – Karanovic
REZERVE: Pop, Pires, Sîntean, Vodă, Issah, Baba, Jo Santos, Bagaric, Aralica
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Prima ocazie pentru botoșăneni vine în minutul 5 când Țigănașu îl găsește liber pe Ongenda în careu, însă rancezul întârzie să șuteze și este blocat. Golul vine în minutul 18 când în urma unui corner executat de Mihai Roman și o deviere a lui Enriko Papa, Mawas înscrie cu capul din careul mic. Cinci minute mai târziu Al Mawas scapă pe contraatac și îl lasă singur cu portarul pe Mihai Roman, însă Figueiredo respinge șutul atacantului.

Repriza a doua a început cu o ocazie de a duce scorul la 2-0, Fili este lăsat singur cu portarul de Al Mawas, însă albanezul trage direct în Figueiredo. În urma acestui meci, FC Botoșani rămâne pe locul 7 din Liga 1, cu 27 de puncte obinute după 20 de meciuri jucate.