Etapa 17: Astra Giurgiu 1-1 FC Botoșani

FC Botoșani a dat piept luni seară cu fostul principal Costel Enache în ultima partidă a etapei a 17-a. Deși se anunța că echipa condusă de Costel Enache era favorită în fața moldovenilor, elevii lui „Ciobi” au scos un rezultat de egalitate, scor 1-1, primul pe acest teren, fără mulți titulari din cauza accidentărilor.

Echipa de start:
Pap – Patache, Miron, Burcă, Dumitraș – Fulop (83 Târșă), Papa, Ongenda – Golofca (85 Chitoșcă), Roman (90 Chindriș), Fabbrini.

În prima repriză nu s-a văzut prea mare diferență între cele două echipe. Astra a avut inițiativa dar fără mari ocazii la poarta unui Eduard Pap. În debutul părții secunde, Cestor marchează pentru gazde dar golul este anulat pentru ofsaid. În minutul 55, căpitanul Andrei Burcă marchează cu capul și FC Botoșani reușește deschiderea scorului. Astra iese mai mult la joc, pune presiune pe defensiva botoșăneană și în minutul 74 reușește egalarea. Laurențiu Buș a șutat, Pap a respins în față iar Belu a împins mingea în poartă.

Astra Giurgiu și FC Botoșani termină la fel ca în tur, 1-1, cu același arbitru la centru!