Etapa 16: FCSB 3-1 FC Botoșani

În prima etapă a returului, FC Botoșani s-a deplasat în capitală pentru duelul cu FC SB-ul lui Gigi Becali.
Marius Croitoru a început prudent partida, cu trei fundași centrali de meserie și doi mijlocași de profil defensiv, preferând să se apere și să joace pe contraatac. În primul sfert de oră, FC SB a controlat jocul, a avut o posesie superioară dar nu și-a creat nicio ocazie de gol. În minutul 24, pe un contraatac Ongenda îi pasează perfect lui Braun care pătrunde în careu și îl învinge pe Vlad. FCSB-iștii revin în atac, împinși de la spate și de arbitrul Horia Mladinovici care a dictat fault la toate simulările lui Tănase și Cordea. În minutul 36, FC Botoșani a avut șansa de a majora scorul, tot în urma unui contraatac. Țigănașu a intrat în careu și a șutat la colțul lung dar Vlad reușește să respingă în corner. FC SB revine în atac dar încheie prima repriză fără niciun șut trimis pe poarta lui Pap.

Repriza secundă începe tot cu FC SB în atac care are o primă șansă de gol în minutul 51 când Tănase a șutat din interiorul careului dar Racovițan a respins în corner. Șase minute mai târziu, Tănase are încă o șansă de a marca dar șutează pe lângă poartă. Replica botoșănenilor vine în minutul 64 când Fili a șutat puțin pe lângă poartă din marginea careului. Șeroni alunecă, Vali Gheorghe scapă spre poarta lui Pap, centrează în marginea careului mic dar Racovițan demonstrează încă o dată că este unul dintre cei mai buni fundași din Liga 1 și respinge. FC SB reușește egalarea în minutul 77 prin Vali Gheorghe care a marcat un gol spectaculos din marginea careului. Un minut mai târziu, Budescu a avut o mare ocazie de gol dar a trimis mingea pe lângă poartă. În minutul 82, Ongenda pasează genial, Fili rămâne singur cu Vlad dar șutează în portarul FC SB-ului. Trei minute mai târziu, Budescu centrează de pe dreapta, Ianis Stoica scapă din marcaj și îl învinge pe Pap. FC Botoșani a avut imediat șansa egalării dar Ongenda șutează puțin pe lângă bară, după care Jaja scapă spre poarta lui Vlad dar este blocat de Crețu în momentul șutului. Ianis Stoica ratează și el o mare ocazie de gol iar în minutul 90+3 Tănase a marcat pentru 3-1 și a stabilit scorul final al partidei.