Editorial | Semne bune anul are!

Antrenor nou, jucatori noi, public numeros si o prestatie peste asteptari…

Toate acestea fac reteta unui inceput de sezon care se contureaza a fi unul bun pentru formatia locala.

FC Botosani a reusit in ultimul meci al primei etape al Campionatului 2017 – 2018 un egal 1 – 1 contra formatiei antrenate de Dan Petrescu. CFR CLUJ a dominat echipa botosaneana numai in primele 10 minute cand au reusit sa si deschida scorul. Golul a fost ca un ceas desteptator pentru formatia botosaneana care a preluat conducerea partidei si au reusit pana la pauza sa egaleze. A doua repriza a fost una echilibrata, ambele formatii cautand sa obtina cele trei puncte. Considerat cel mai bun meci al etapei, intalnirea dintre FC Botosani si CFR Cluj ne-a facut sa fim mandri ca sustinem aceasta echipa.

Incurajata din tribune de aproape 4000 de spectatori, elevii lui Costel Enache nu s-au speriat de numele adversarilor, de talia sau de de bugetul echipei oaspete. Organizati, ambitiosi, determinati, botosanenii au fost la un mic pas de a ingenunchea formatia care este considerata una din pretendentele la titlu in acest sezon si toate acestea datorita vacarmului de pe Municipal creat de suporterii botosaneni. Acestia nu au uitat de formatia locala, chiar daca in urma cu o saptamana au putut sa urmaresca Supercupa Romaniei, si au venit in numar la fel de mare pe Municipal. Asa ar trebui sa arate fiecare meci de pe Municipal pentru a da un exemplu intregii tari.

Nu trebuie uitat nici noul antrenor, care, desi avea la dispozitie jucatori noi in vestiarul botosanean, a pastrat nucleul de anul trecut pentru acest meci. Costel Enache se pare ca a gasit metoda de a crea liniste in vestiar si de a capacita jucatorii sa ofere totul pe teren in interesul echipei.

Una peste alta, viitorul suna bine pentru FC Botosani. Da, au fost si greseli in jocul botosanenilor, insa este primul meci dupa pauza competitionala. Teoretic, evolutiile ar trebui sa fie din ce in ce mai bune, insa acest lucru nu se aplica intotdeauna la fotbal. Tocmai din aceasta cauza acest fenomen social este atat de apreciat, din lipsa de predictibilitate. Asteptam cu nerabdare urmatorul meci in care speram la o evolutie, cel putin la fel de buna ca cea din debutul acestei editii de campionat pentru FC Botosani.