Editorial | Egal obtinut de Coltescu

Intalnirea dintre FC Botosani si CSM Poli Iasi a fost transata de catre arbitrii acestei intalniri. Coltescu&Co. a reusit sa strice unul dintre cele mai frumoase meciuri ale acestei editii de campionat.

Derby-ul Moldovei s-a ridicat la inaltimea acestei titulaturi prin jocul prestat de cele doua echipe, nu insa si calitatea oamenilor desemnati de catre Comisia Centrala a Arbitrilor sa asigure sportivitatea acestui fenomen.

Meciul a inceput spectaculos, 2 – 0 pana in minutul 9, 2 – 2 la pauza, ocazii ratate, toate ingredientele unui meci bun de fotbal. La pauza, centralul intalnirii, ofticat ca nu reuseste sa iasa in evidenta cu nimic a decis sa ia atitudine. Si ce atitudine… Ambii antrenori trimisi in tribuna pentru ca au avut tupeul “nesimtit” sa ceara lamuriri pentru unele decizii eronate ale brigazii de arbitri. Decizii eronate care au avut efect si pe tabela de scor. Penalty eronat acordat, refuzul de a arata cartonasul galben pentru faulturi ce impun aceasta sanctiune si o maniera sfidatoare de a conduce acest meci pe intreaga lui durata.

Trebuie apreciata totusi ingeniozitatea acestui “fluieras”. La acest meci nu a mai depasit cota de 10 galbene acordate si a reusit sa inscrie si el  prin penalty-ul acordat. Cel mai probabil, la meciurile viitoare, daca jucatorii vor fi fair-play si nu vor acorda nicio sansa centralului sa isi foloseasca fluierul decat la semnalarea trecerii timpului, Coltescu va dicta penalty si va executa si lovitura libera.

Neputinta acestui om impropriu denumit arbitru de a gestiona o partida  de fotbal se vede meci de meci la care este delegat de catre Comisia Centrala a Arbitrilor. Toti pariorii isi freaca mainile la anuntarea lui ca si central pentru ca singurele pariuri castigatoare sunt pe numarul mare de cartonase galbene sau pe penalty. Este imposibil ca niciuna dintre aceste doua variante sa nu devina realitate.

Ramane sa vedem unde va mai fi trimis acest lucrator al CCA sa distruga spectacolul sportiv.

Probabil, mai marii arbitrajului romanesc nu mai au ce sa prezinte la cursurile de instruire ca si exemple negative si il tot deleaga pe Sebastian Coltescu pentru a strange material didactic. In ligile inferioare, meciurile nu sunt televizate. Alta explicatie nu gasim la intrebarea de ce acest personaj se mai afla inca in lotul Ligii 1. Trebuie sa fie si un asemenea personaj ca sa ii putem aprecia pe toti ceilalti arbitri la adevarata lor valoare.