EDITORIAL | Am scapat de blestemul egalurilor

Reusitele lui Roman si Rodriguez au adus bucurie in inimele botosanenilor, dupa ce, timp de 5 ani ros-alb-albastrii nu au reusit sa se impuna pe terenul din Medias. Pe acea vreme, condusi de Cristi Popovici, botosanenii s-au impus cu acelasi scor de 2 – 1, gratie reusitelor lui Carjan si Hadnagy.

Intr-o zi intunecata de pierderea marelui Ilie Balaci, elevii lui Costel Enache au reusit sa ne faca iar mandri si increzatori in viitor. Desi meciul a inceput in favoarea gazarilor si tabela arata la pauza 1 – 0 pentru gazde, jucatorii FC Botosani au reusit sa intoarca scorul si sa isi atribuie cele trei puncte puse in joc.

De felicitat, trebuie felicitati toti jucatorii, staful tehnic si auxiliar care au reusit in pauza si in ultimele 45 de minute sa castige o partida pe care toti o vedeau ca o victorie a gazdelor. Un gol si un penalty scos de Mihai Roman si o executie imparabila a lui Rodriguez ne-au facut iar mandri moldoveni si cu siguranta in aceeasi stare de euforie vor fi prezenti suporterii FC Botosani pe Stadionul Municipal, sambata de la orele 18.00.

Este randul Viitorului lui Hagi sa incerce sa treaca de reduta lui Costel Enache in ultimul act al turului primei faze a Campionatului National de Fotbal, editia 2018 – 2019.

“Bravo lui Costel și bravo echipei. Poate ușor, ușor ne revenim. Dacă îi batem pe cei de la Viitorul, aprindem iar luminița speranței pentru play-off. Avem două meciuri acasă cu Viitorul și CFR Cluj în care sper să obținem puncte. Am speranță. Echipele care joacă fotbal, au probleme cu noi”, a fost mesajul finantatorului Valeriu iftime dupa Victoria de la Medias.