C.M. Franța 2019: Romania 1-1 Portugalia

Stadionul Municipal din Botoșani a găzduit în premieră un meci al naționalei feminine de fotbal a României. Reprezentativa României a întâlnit marți seară echipa Portugaliei în campania de calificare la Campionatul Mondial, româncele terminând la egalitate, scor 1-1 prin golurile lui Isabelle Mihail din minutul 34 și Andreia Norton pentru echipa Portugaliei în minutul 39.

România: Părăluță – Meleuță, Oprea, Nagy – Banuță (69 Corduneanu), Borțan, Giurgiu – Vătavu (79 Herczeg), Voicu – Carp (60 Bâtea), Mihail

Rezerve: Kajtar, Corduneanu, Ciolacu, Bâtea, Herczeg, B. Sandu

Portugalia: Pereira – Fidalgo, S. Rebelo, C. Costa, A. Borges – V. Marques, D. Silva, Pinto (63 D. Silva) – C. Neto, J. Silva, Norton (87 L. Luis)

Rezerve: P. Morais, Mendes, Ifante, L. Luis, F. Pinto, Silva, C. Mendes
Arbitri: Ewa Augustyn (Polonia) – Kinga Mikulska, Paulina Branowska (Polonia)

Înaintea startului partidei, botoșăneanca Andreea Corduneanu și-a făcut retragerea din fotbal. Deși are doar 22 de ani, ea a fost nevoită să-și încheie cariera din cauza unor probleme medicale. Andreea Corduneanu a fost premiată de Mihai Stoichiță și Ciprian Paraschiv, reprezentanții FRF.